Zapraszanie gości do podcastu – to proste!
Zapraszanie gości do podcastu to wcale nie taka trudna sprawa. Poświęcenie odcinka rozmowie z ciekawą osobą to świetny sposób na dotarcie do nowej publiczności, jak również do zrobienia wartościowej rozmowy dla Twoich odbiorców.
Czy trzeba być dziennikarzem, żeby poprowadzić świetną rozmowę z gościem? Absolutnie nie. Na początek zwykle trzeba się po prostu przełamać, by zacząć zapraszać gości do podcastu, a potem już tylko trenować i uczyć się na bazie własnych doświadczeń.
Każdy chce wystąpić w podcaście
Ja sama mam bardzo dobre doświadczenia z zapraszaniem gości do podcastu. Już drugi odcinek swojego podcastu Łosiologia nagrywałam w duecie. Jeżeli więc to również Twój pomysł na podcast – chcesz rozmawiać z gośćmi, a nie prowadzić podcast wyłącznie samodzielnie – to im prędzej zaczniesz to praktykować, tym szybciej przejdzie Ci ta pierwsza trema z tym związana.
Dobrym pomysłem jest rozmowa z osobami, z którymi masz już kontakt np. w social mediach. Wywiady ze znajomymi, którzy zajmują się tematami przydatnymi dla Twoich słuchaczy, będą świetnym początkiem Twojej podcasterskiej drogi. Jest duża szansa, że w rozmowie będzie naturalne flow, a dzięki temu będzie się jej świetnie słuchać. Oszczędzisz też sobie stresu rozmawiania z ekspertem, z którym nie masz żadnej relacji. Takie wyzwanie może poczekać, zwłaszcza jeśli na początku Cię przerasta.
Aspekty techniczne, czyli jak ułatwić sobie start
Na samym początku polecam zapraszać do rozmowy innych podcasterów, youtuberów albo osoby prowadzące live’y w social mediach. Dzięki temu aspekty techniczne będą generować mniej stresu. Takie osoby zwykle korzystają ze sprzętu, który umożliwia nagranie rozmowy dobrej jakości – a to sprawi, że mniej czasu spędzisz na montażu czy innym dopieszczaniu nagrania przed publikacją.
Podcasterzy i YouTuberzy są zwykle przyzwyczajeni do wystąpień publicznych, rozmów przed mikrofonem i kamerą. Jest większe prawdopodobieństwo, że będą się mniej denerwować nagraniem niż osoby, którym nie po drodze z codziennym mówieniem do ludzi. To zdejmuje też z Ciebie obowiązek opiekowania się gościem :), a na początku im mniej spraw masz na głowie w czasie nagrania, tym większa szansa, że dobrze wypadniesz.
Jak stawiać pytania?
Niezależnie od tego, kto zostanie gościem Twojego podcastu, warto przygotować się do rozmów na tyle, byście ze swoim rozmówcą czuli się podczas niej komfortowo. Wiadomo, że w czasie nagrania mogą pojawić się spontaniczne tematy, ale wstępny scenariusz, którym podzielisz się z gościem przed nagraniem, to must-have.
Przygotowując pytania, pamiętaj o tym, by były krótkie i precyzyjne, ujęte w jednym zdaniu pojedynczym. Zadanie pytania, a zaraz po nim snucie rozległych dopowiedzeń może sprawić, że Twój rozmówca zapomni, o co właściwie pytasz. Jeśli chcesz zachować neutralność, postaraj się, by pytania nie zawierały tezy i Twojej opinii – to Twój gość ma zaprezentować swój punkt widzenia. Tutaj jednak dużo zależy od formuły podcastu, bo jeśli macie z gościem inne opinie i zamierzacie podyskutować, to i na Twój punkt widzenia powinno znaleźć się miejsce.
W rozmowie w podcaście z gościem warto stosować pytania otwarte. To taki rodzaj pytań, na który nie można odpowiedzieć krótkim „tak” albo „nie”. Twój gość naturalnie będzie mógł rozwinąć temat, jeśli pytanie zacznie się od np. „Kto?”, „Co?”, „Jak?”, „Gdzie?”, „Dlaczego?”.
Zobacz także: Planowanie podcastu, czyli zanim zaczniesz nagrywać
Nagrywając pierwsze rozmowy z gośćmi, pamiętaj o tym, że dopiero się uczysz i każda lekcja jest cenna! Na pewno nie musisz obawiać się, że nikt nie zechce wystąpić w Twoim podcaście – a nawet jeśli spotkasz się z odmową, to ani świat, ani Twój program się nie kończy.
Trzymam kciuki, a po pomoc techniczną zapraszam do siebie!