Który program do edycji podcastu wybrać?
Który program do edycji podcastu wybrać?
Stało się! Zaczynasz prowadzić swój podcast! Pewnie zastanawiasz się, jak dobrze zmontować swoje nagranie. Świetnie, że o tym myślisz. W trakcie edycji dźwięku pozbędziesz się zbyt długich pauz poświęconych na zastanawianie się, wytniesz ewentualne pomyłki i oczyścisz nagranie. Słuchacze na pewno będą Ci za to wdzięczni.
Który program do edycji podcastu wybrać? Ten tekst powinien rozwiać Twoje wątpliwości.
Audacity
Audacity to jeden z najpopularniejszych programów do montażu podcastu – to zwykle na nim podcasterzy uczą się edytować dźwięk. I jest to na pewno dobry wybór na początek. Dlaczego? Przede wszystkim Audacity jest darmowy, a przy tym oferuje podstawowe opcje, które pomagają ulepszyć nagranie.
Z Audacity odszumisz nagranie, wytniesz pomyłki i ewentualnie dodasz najprostsze efekty, by urozmaicić nagranie. Audacity jest bardzo intuicyjny i nie przytłacza liczbą możliwości.
Olbrzymią zaletą Audacity dla początkującego podcastera jest popularność tego programu. Dzięki temu w internecie znajdziesz mnóstwo materiałów i tutoriali, które odpowiedzą na większość Twoich pytań. Wiele z nich pewnie nie zostanie zadanych po raz pierwszy, bo na samym początku wiele osób boryka się z podobnymi kłopotami, więc możesz być pewien, że nie zostaniesz z tym sam.
Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy podcasting jest dla Ciebie, nie chcesz jeszcze zlecać montażu i szukasz najprostszej drogi – śmiało korzystaj z Audacity.
Programy DAWs – Digital Audio Workstation
Przychodzi taki moment, w którym podcaster ma ochotę na coś więcej. Audacity przestaje wystarczać, bo albo nie ma w nim wymaganej funkcji, albo osoba montująca ma ochotę trochę zautomatyzować swoją pracę.
Wtedy z odsieczą przychodzą programy DAWs, w szereg których wchodzi np. Studio One 5 czy Reaper. Ja korzystam z Reapera i bardzo go sobie chwalę – pozwala osiągnąć świetne brzmienie zarówno w przypadku nagrań na zewnątrz, jak i wywiadów i wystąpień solo. Dzięki niemu mogę poradzić sobie nawet z bardzo kłopotliwymi fragmentami nagrań, choć oczywiście nie jest remedium na pliki o fatalnej jakości.
Trzeba jednak pamiętać, że aby zautomatyzować montaż w takim programie, trzeba zainwestować czas w jego naukę. Na początku, zwłaszcza po przerzuceniu się na Reapera z Audacity, możesz odczuwać przytłoczenie liczbą funkcji i markerów. Musisz też wiedzieć, że Reaper – jak i większość tego typu programów – jest na płatnej licencji.
Jeśli jesteś gotowy na wielość opcji w programie typu DAW, możesz w ogóle pominąć montaż na Audacity i od razu uczyć się edycji dźwięku np. na Reaperze. Jeśli lubisz techniczne aspekty, wtedy Reaper czy Studio One 5 na pewno Ci się spodobają, a i przysłużą się jakości Twojego podcastu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – jeśli nie sprawia Ci to radości i nie myślisz o zawodowej pracy z dźwiękiem, program typu DAW to może być za dużo.
Który program do edycji dźwięku wybierasz?
Niezależnie od tego, na co padnie Twój wybór, pamiętaj o dobrej jakości surowego nagrania. Zadbaj o możliwie korzystne otoczenie i mikrofon. Jesteś wtedy na wygranej pozycji – obojętnie, w jakim programie będziesz edytować swój podcast.
Chcesz dowiedzieć się więcej o edycji podcastu? Posłuchaj rozmowy z Krystianem Zychem, który zawodowo zajmuje się edycją i montowaniem podcastów, a także uczy tej sztuki.
A może wolisz zająć się nagrywaniem, a resztę spraw związanych z podcastem chętnie oddelegujesz? Sprawdź ofertę – ulepszanie brzmienia podcastów to moja pasja!