Program do edycji podastu- grafika do wpisu na blogu.

Który program do edycji podcastu wybrać?

Który program do edycji podcastu wybrać?

Stało się! Zaczynasz prowadzić swój podcast! Pewnie zastanawiasz się, jak dobrze zmontować swoje nagranie. Świetnie, że o tym myślisz. W trakcie edycji dźwięku pozbędziesz się zbyt długich pauz poświęconych na zastanawianie się, wytniesz ewentualne pomyłki i oczyścisz nagranie. Słuchacze na pewno będą Ci za to wdzięczni.

Który program do edycji podcastu wybrać? Ten tekst powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Zdjęcie Alicji przed komputerem podczas edycji podcastu
Alicja Siarkiewicz przy pracy z wieloma ścieżkami do podcastu Łosiologia

Audacity

Audacity to jeden z najpopularniejszych programów do montażu podcastu – to zwykle na nim podcasterzy uczą się edytować dźwięk. I jest to na pewno dobry wybór na początek. Dlaczego? Przede wszystkim Audacity jest darmowy, a przy tym oferuje podstawowe opcje, które pomagają ulepszyć nagranie.

Z Audacity odszumisz nagranie, wytniesz pomyłki i ewentualnie dodasz najprostsze efekty, by urozmaicić nagranie. Audacity jest bardzo intuicyjny i nie przytłacza liczbą możliwości.

Program do edycji podcastu Audacity
Screenshot z programu Audacity – edycja ścieżki solo

Olbrzymią zaletą Audacity dla początkującego podcastera jest popularność tego programu. Dzięki temu w internecie znajdziesz mnóstwo materiałów i tutoriali, które odpowiedzą na większość Twoich pytań. Wiele z nich pewnie nie zostanie zadanych po raz pierwszy, bo na samym początku wiele osób boryka się z podobnymi kłopotami, więc możesz być pewien, że nie zostaniesz z tym sam.

Jeśli nie jesteś do końca przekonany, czy podcasting jest dla Ciebie, nie chcesz jeszcze zlecać montażu i szukasz najprostszej drogi – śmiało korzystaj z Audacity.

Programy DAWs – Digital Audio Workstation

Przychodzi taki moment, w którym podcaster ma ochotę na coś więcej. Audacity przestaje wystarczać, bo albo nie ma w nim wymaganej funkcji, albo osoba montująca ma ochotę trochę zautomatyzować swoją pracę.

Wtedy z odsieczą przychodzą programy DAWs, w szereg których wchodzi np. Studio One 5 czy Reaper. Ja korzystam z Reapera i bardzo go sobie chwalę – pozwala osiągnąć świetne brzmienie zarówno w przypadku nagrań na zewnątrz, jak i wywiadów i wystąpień solo. Dzięki niemu mogę poradzić sobie nawet z bardzo kłopotliwymi fragmentami nagrań, choć oczywiście nie jest remedium na pliki o fatalnej jakości.

Trzeba jednak pamiętać, że aby zautomatyzować montaż w takim programie, trzeba zainwestować czas w jego naukę. Na początku, zwłaszcza po przerzuceniu się na Reapera z Audacity, możesz odczuwać przytłoczenie liczbą funkcji i markerów. Musisz też wiedzieć, że Reaper – jak i większość tego typu programów – jest na płatnej licencji.

Program do edycji podcastu Reaper
Screenshot z programu Reaper – edycja dwóch ścieżek dźwiękowcyh (wywiad z gościem)

Jeśli jesteś gotowy na wielość opcji w programie typu DAW, możesz w ogóle pominąć montaż na Audacity i od razu uczyć się edycji dźwięku np. na Reaperze. Jeśli lubisz techniczne aspekty, wtedy Reaper czy Studio One 5 na pewno Ci się spodobają, a i przysłużą się jakości Twojego podcastu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich – jeśli nie sprawia Ci to radości i nie myślisz o zawodowej pracy z dźwiękiem, program typu DAW to może być za dużo.

Który program do edycji dźwięku wybierasz?

Niezależnie od tego, na co padnie Twój wybór, pamiętaj o dobrej jakości surowego nagrania. Zadbaj o możliwie korzystne otoczenie i mikrofon. Jesteś wtedy na wygranej pozycji – obojętnie, w jakim programie będziesz edytować swój podcast.

Chcesz dowiedzieć się więcej o edycji podcastu? Posłuchaj rozmowy z Krystianem Zychem, który zawodowo zajmuje się edycją i montowaniem podcastów, a także uczy tej sztuki.

A może wolisz zająć się nagrywaniem, a resztę spraw związanych z podcastem chętnie oddelegujesz? Sprawdź ofertę – ulepszanie brzmienia podcastów to moja pasja!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *